Системата ще бъде отворена за електронното преброяване на 22 януари догодина, като то ще продължи до 31 януари, тя ще бъде достъпна само за български IP адреси
Очакваме около 60-65% от населението да се преброи електронно, каза пред БНР заместник-председателят на Националния статистически институт Диана Янчева.
Системата ще бъде отворена за електронното преброяване на 22 януари догодина, като то ще продължи до 31 януари. Системата ще работи денонощно и ще бъде достъпна само за български IP адреси, уточни Янчева.
Попълването на данните отнема няколко минути. Притеснения по отношение на електронната карта няма, увери тя.
Технологиите са много напреднали в сравнение с преди 10 години, когато за първи път бе използвано електронното преброяване, затова от НСИ разчитат повече хора да се включат.
Ще се броят сгради, жилища и пребиваващите в тях. Включени са и въпроси, които засягат начина на живот - например такива за енергийната ефективност и технологичните възможности на съответното домакинство. Традиционно присъстват въпросите за вероизповедание, религия, майчин език и етническа принадлежност, чийто отговор ще се дава доброволно.
Пробното преброяване премина. В момента върви обход, който попълва статистическия регистър на сградите, а въз основа на географски координати се прави райониране, допълни Диана Янчева.
Необходими са около 23 хиляди преброители, чието набиране започва от днес. Този брой е два пъти по-нисък от използваните при предходното преброяване, уточни заместник-председателят на НСИ.
Ще има и преки телефонни линии, на които всеки ще може да провери дали дадено лице е преброител.
Преброяването е задължително, напомнят от НСИ.
Новото национално преброяване ще приключи на 15 февруари 2021 година.