Още не съм избрал своята могила, казал предният ден. Най- знатният храм избра него...
Сърцето на българския Индиана Джоунс спря там, където в последните години той направи едно от най- големите си открития- тракийския храм на цар Ситалк в Старосел. Вечерта в неделя д-р Китов издъхна от инфаркт на метри от последното си откритие- гроб на знатен тракийски воин. Само два дни преди смъртта си той извади от забравата на времето нова златна находка- нагръдник на тракийски аристократ, заедно с бронзова броня, копие и меч от 4-5 в.пр.Хр.
Нищо не е предвещавало внезапния край на 65 годишния учен, само четири часа по- рано той е изпратил дъщеря си Ирина за София за първия учебен ден. Семейството години наред е с него на разкопки, съпругата му Диана също е археолог. Колеги споделят, че предния ден д-р Китов е подметнал, че още не е избрал своята могила... Стана така, че най-знатният храм избра него.
През 2000 година начело на експедиция ТЕМП д-р Китов направи едно от най- големите открития в последно време- Тракийския култов храм на Четиньова могила. Разкопките вървяха трудно, защото все не стигаха пари. Дълго време се прави и път. Въпреки това светът оцени откритието, а стотици хиляди туристи отидоха в Старосел.
Името на д-р Китов е свързано с траките, през последната четвърт на 20 век той направи множество значителни открития, свързани с културата на древния народ. Сред тях са гробниците в (Жаба могила) при Стрелча, откриването на 673-грамовата златна маска на тракийски владетел, гробницата на цар Севт ІІІ в могилата Голямата Косматка близо до Шипка, както и Александровската гробница до Хасково, украсена с уникални стенописи от средата на ІV век пр. Хр., и много други.
Д-р Георги Китов бе доктор на историческите науки от 1977 г., старши научен сътрудник от 1990. От 1992 година той е председател на Общото събрание на Археологическия институт с музей при БАН, от 1995 г. преподава като хоноруван доцент в Нов български университет. Основател и ръководител е от 1972 на археологическата експедиция ТЕМП - още преди ЕПОС и ЕТАП. Той е автор на над 200 статии и десетина студии върху историята, археологията и религията на траките.
Всички, които познаваха лично д-р Георги Китов, трудно могат да го видят с костюм и зад бюро в стая. Животът му премина на разкопките, почернял още в началото на лятото, полугол, остроумен и непосредствен. Той умееше да живее за хората си, да ги мотивира, да ги вдъхновява. Животът му бе една страст. Поклон пред вечната му памет...