Европейската Служба за борба с измамите OLAF и Агенцията за финансово разузнаване са сезирани за финансови измами в особено големи размери, извършени от кмета на Карлово Емил Кабаиванов. Това пише в публикация от 26 октомври 2007 г. най-авторитетният български икономически седмичник КЕШ. В материала се казва, че измамите са извършени с публични средства отклонени от изграждането на улично осветление и монтаж на осветителни тела на територията на общината, както и от средствата за изграждане на допълнителни клетки и депониране на софийски боклуци на карловски депо. Службите са засекли, че по нареждане на кмета, общината е закупувала с изкуствено завишени фактури китайски осветителни тела вместо 21.19 лв. за 1 брой е плащала по 127.50 лв. Само разликата между реалната цена и изплатените средства от общината е 332 169 лева. Допълнително държавният бюджет е ощетен с огромни суми, като са издавани опростени фактури, по които не е плащано ДДС за стотици хиляди лева. Вместо да постъпят в бюджета парите са постъпвали по сметката на близката до кмета фирма “Плам-груп” ООД.
Фактурите с номера 060/07.03.2006, 010/12.04.2006 г. и 012/12.04.2006 г. са за над половин милион лева и съгласно констатацията на нашите служби са изплатени незабавно на фирмата по нареждане на кмета, въпреки че по договора, сключен с общината, плащането трябва да стане след 72 месеца. Това е условието, с което “Плам-груп” печели обществената поръчка.
Има сведения за огромни отклонени средства от 17-те милиона лева, които община Карлово получи от правителството във връзка с приемането на балите със софийския боклук и неговото депониране. Има сведения, че с част от парите са изплатени задълженията на частни фирми, които очевидно са се отблагодарили по подходящ начин, тъй като са засечени огромни имотни придобивки на най-близките роднини на кмета Кабаиванов в последната година и половина.
На името на новата му съпруга – 27-годишната Станимира Ганева, и на брат му, който живее в Чехия, са закупени сериозно количество недвижими имоти в София, Пловдив и Черноморието. В Пловдив това е цяла 4-етажна кооперация, находяща се на ул. “Кукуш” №4, близо до Новотел Пловдив, където квадратен метър струва около 1300 евро. Другите имоти са апартамент в “Манастирски ливади” 13 А и в съседство парцел от 1600 кв.м., закупен през фирмата на живущата в София карловка Д.П. Един кв.м. в “Манастирски ливади” до бул. “България”, струва вече 2000 евро.
Към това може да се прибави и новопридобит апартамент в Карлово, както и стара възрожденска къща с двор, която е паметник на културата. В момента службите проучват апартаменти в Царево, за които се предполага, че са закупени от кмета чрез подставени лица.
“Ако всичко това се оказва вярно, става въпрос за имоти за над 4 милиона евро”, поясни висш служител от Икономическа полиция. Буди недоумение фактът, че пълната информация отдавна е достояние на българските служби, но въпреки усилията на МВР, прокуратурата в Пловдив бави образуването на дела, което е наложило директното сезиране на европейските служби.
Съгласно Закона за пране на пари проверката обхваща не само заподозряното лице, но и всички близки негови роднини, включително любовници и деца и освен наказателното преследване, имуществото се отнема в полза на държавата.
В момента НАП е изискала пълни имотни декларации на заподозрените лица и е започнало описване на имотите на същите.
в. Кеш |