Както обеща новият президент Росен Плевнелиев стартира незабавно реформите в дипломатическата служба, веднага след влизането в на "Дондуков 2". Това обяви самият той след работна среща с премиера Бойко Борисов, на която двамата обсъдиха въпроса, предаде
КРОСС. Основният момент тук е отзоваването на посланиците с досиета на сътрудници от бившата Държавна сигурност.
"Процесът стартира. Има номинации, чухме аргументи. Там където аргументите са достатъчно мотивирани, че номинацията ще работи за българския национален интерес и кандидатът ще бъде полезен за интересите и за икономиката, се обединихме и чакаме решение на Министерски съвет, което след това по процедура ще дойде в Президентството за подписване на съответния указ", обяви президентът.
По думите му, назначението на новите посланици ще върви поетапно.
Втората голяма тема обсъдена между двамата първи в държавата са реформите в службите - НРС и НСО.
Росен Плевнелиев обясни, че в следващия месец Съветът за сигурност към Министерски съвет ще работи ускорено, за да изготви основите на реформата. В края на март ще се проведе първото заседание на Консултативния съвет на национална сигурност /КСНС/ към Президента, където основните параметри на реформата ще бъдат обсъдени в широк формат. Следва изготвянето на самите устройствени закони за НРС и НСО. До края на 2012, след 22 години, България трябва най-после да има ясни закони, които дефинират правилата и приоритетите на службите, обеща държавният глава.
Той потвърди, че ще има кадрови промени в НРС - нов началник и нов зам.-директор на службата. "Обсъдихме кандидатурите, обединихме се около тях и ще има решение на МС в тази посока", посочи президентът.
По отношение на Брюксел и срещите с Барозу и Ван Ромпой - България иска да използва новите възможности, които се отварят в Брюксел и новите приоритети, които излизат на дневен ред, за да може да се позиционира по-добре.
Важна тема е и съгласуването на националните приоритети до 2020 с европейските такива, за да можем да се борим за повече пари от еврофондовете.
Плевнелиев коментира и темата за българските военни в Афганистан. От думите му стана ясно, че той няма намерение да ги изтегля предсрочно.
"Поех ясен ангажимент България да изпълнява своите поети ангажименти за мисии в чужбина. България ще бъде солидарен член на НАТО и ще изпълни ангажиментите си. Сигурността на нашите военни за мен е важна и съм сигурен, че тя е защитена", посочи Росен Плевнелиев.