Дефектен клапан на 20-метрова колона за втечняване на амоняк в девненския завод „Агрополихим" изби и доведе до запалване на водорода. Факелът от горящия водород разбуди девненци в 4 часа на разсъмване в неделя. В Долината на химията изпитват панически страх от производствени аварии, след като през 80-те години авария отне живота на десетки хора в Завода за поливинилхлорид. При инцидента в торовия завод по чудо няма жертви и разрушения.
След разхерметизацията на колоната за втечняване на амоняк започва изтичане на водорода. Дежурните в командния пулт на „Агрополихим" започват да свалят изкуствено налягането в колоната, което е около 200 атмосфери. За час инженерите успяват да свалят налягането в 20-метровата колона до 50 атмосфери. Само успешните им действия са предпазили от взрив Девня и района, смятат запознати. След падане на налягането запаленият водород започва сам да гасне. В операцията по отстраняване на тежката авария са участвали и екипи на противопожарната служба, които са участвали в гасенето.
Освен опасността от взрив е имало и сериозни предпоставки за изтичане на амоняк, тъй като водородът е част от производството на миризливия газ. От аварията има изгорели инсталации, кабели и оборудване.
20 души загинаха и 18 бяха тежко ранени при грандиозна производствена авария в Завода за поливинилхлорид в Девня през 1986 год. Новината за аварията, която с право се смята за най-голямата в социалистическа България, бе премълчавана дълго, докато близки на пострадалите и загиналите не започнаха да ги издирват.
Втората производствена авария в Девня се случи преди три години.
На 14 септември 2005 г. гръмотевична буря предизвика токов удар и унищожи три колони за хлор. Спряното електричество позволи на инсталацията да започне да изпуска отровния хлор. Само буреносният вятър успя да разсее надвисналия жълт отровен облак над Девня и Варна.
в. Монитор |